KANALET TARİHÇESİ


1966 yılında Yıldız Teknik Okulu İnşaat Mühendisliği bölümünden mezun olan Yılmaz TATOĞLU, Devlet Su İşleri Antalya Bölge Müdürlüğünde çalıştığı sürece pür emanet inşaat hizmetleri vermiştir. Alara Sulaması Kanalet Şebekesi İnşaatı ve DSİ Alara Kampı İnşaatı bu hizmetlerden bazılarıdır.

1967 yılında atadan kalan TATOĞLU HANI’nın yeniden inşası ve TATOĞLU OTELİ’nin faaliyete geçirilmesi ile otel işletmeciliğine başlanmıştır. 1972 yılında ANTALYA KOLL. ŞTİ. ile ticaret alanında Farglas bölge bayiliği, Arçelik beyaz eşya bayiliği, Mobilet motosiklet, Fiat Traktör, Tofaş otomobil bayiliğini üstlenmiştir.

Sulama projelerine ilgi duyan Yılmaz TATOĞLU Devlet Su İşleri çalışmaları ve büyük kanaletli sulama projelerinde üstlendiği Proje Müdürlüğü görevlerinin ardından 1972 yılında taahhüt sektöründe şahıs şirketi ile faaliyete başlamıştır. 1975 yılında sektörde daha güçlü hizmet verebilmek için KANALET İNŞAAT KOLL ŞTİ. firması kurulmuştur.

Firmanın, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü için KANALET İNŞAAT KOLL ŞTİ. unvanı ile tamamlanan ilk müteahhitlik işi Köprüçay Sağ Sahil Aksu Pompaj Sulaması İNŞAATI (1975–1976) işidir.

1977 yılında Kayalıköy ve Süloğlu Sulamalarının kanalet ihtiyacını karşılamak için Kırklareli İnece ilçesinde kanalet fabrikası kurularak şebeke inşaatlarının yanı sıra kanalet üretimi konusunda da faaliyete başlanmıştır. Böylece her yıl yeni gelişmeler kaydedilmiştir.

1982 yılında KOÇ Holding + DOĞAN Holding + KANALET İnşaat ortaklığı ile kurulan KOZA İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş. ile Türkiye'de Avrupa İskân Fonu'nun kredilendirdiği ilk özel sektör projesi olarak yaptırılan İstanbul Koza Evlerinde; toplam 11 blok ve 530 konut tünel kalıp sistemi kullanılarak Kanalet İnşaat tarafından inşa edilmiştir.

1982 yılında NARPAK Narenciye Paketleme Ltd. Şti.’ni Finike’de kurulu paketleme tesisi ile devralarak, 1982-1986 yılları arasında narenciye ihracatında ödüller almaya hak kazanmıştır.

1988 yılında sosyal sorumluluk bilinci içinde KANALET EĞİTİM VE SOSYAL YARDIM VAKFI kurularak öncelikle eğitim alanında "daha iyi bir toplum" yaratılmasına katkıda bulunmak amacı ile bugüne kadar üç tane ilköğretim okulu inşa edilerek Milli Eğitim Bakanlığı’na bağışlanmıştır. Ayrıca bu vakıf aracılığıyla, Kanalet bünyesinde çalışan maddi imkanı yetersiz personelin ailelerine eğitim ve sosyal yardımda bulunulmaktadır.

1992 yılında Sovyetler Birliğinin dağılması ile merkezi Minsk şehrinde bulunan BELARUS DEVLETİ İnşaat Bakanlığıyla ortak BELTURKINVEST Ltd. firması kurularak inşaat ve çimento fabrikası kurulumu hakkında yapılan çalışmalar neticesinde, 1992-1997 yıllarında Türkiye-Belarus arasında BARTER sistemi ile ticaret yapılmıştır.

KANALET İNŞAAT ve TİCARET KOLL. ŞTİ. pek çok önemli ve büyük eserlerin yapımını gerçekleştirmiş olup tamamladığı işlerle her seviyede (sınırsız) Müteahhitlik Karnesi almaya hak kazanmış ve Türkiye inşaat sektöründe saygın firmalar arasında yerini almıştır.

Kolektif Şirket statüsünün bazı konularda yetersiz kalması nedeniyle, 1994 yılında KANALET İNŞAAT SANAYİ VE TİCARET A.Ş. firması kurularak inşaat sektöründe yeni ve daha büyük sorumluluklar almaya Anonim Şirket statüsü ile devam edilmektedir.

Baraj, Sulama ve Taşkın Koruma projelerinde mühendislik ve müşavirlik faaliyetlerinde bulunmak üzere KANALET PROJE SAN. VE TİC. A.Ş. firması kurulmuştur.

1997 yılında şantiye tesislerine temiz ve güvenilir akaryakıt sağlamak amacıyla KANALET PETROL MADEN YAPI ENDÜSTRİ TURİZM SAN. VE TİC. A.Ş. firması kurulmuş olup halen grubun Ticaret firması olarak faaliyete devam etmektedir.

1999 yılında GÜRALLAR-HERİŞ Seramik + KANALET İnşaat ortaklığı ile kurulan ANTALYA GÜRAL PORSELEN Ticaret A.Ş. ile Güral Porselen ve ART Cam Akdeniz Bölge Bayiliği ve Perakende Mağaza işletmeciliği üstlenilmiştir.

Firma ilk kurulduğu tarihten bugüne, büyüklük ve kabiliyet bakımından oldukça farklı olmasına rağmen kalite, yüksek standart, kendisine duyulan güven ilkeleriyle, yapılan her işte mükemmellik taahhüdünü korumakta ve bu ilkeleri daha da geliştirerek faaliyetini sürdürmektedir.